حرف‌های ناگفته بسیاری دارم

?attid=0.1&disp=emb&view=att&th=1198b87b803c62c5

نهمین وزیر در آستانه تغییر دولت نهم در آخرین روزهای حضورش در وزارت کشور از حرف‌های ناگفته بسیاری سخن گفت که البته بسیاری از آنها سربر مهر باقی خواهند ماند.
امروز مصطفی پورمحمدی که پارسال به وی لقب دوست رسانه‌ها دادند خبرنگاران حوزه وزارت کشور را دعوت کرد تا در جمع آنها از مهمترین مساله روز یعنی انتخابات گزارش کاملی ارائه کند اما آنچه بیش از انتخابات برای نمایندگان رسانه‌ها جذابیت داشت، موضوع تغییر خود او بود.
نشست پورمحمدی با خبرنگاران برای حسن ختام انتخابات بود و برای همین وزیر فعلی کشور از خبرنگاران خواست تا فقط درباره انتخابات از او بپرسند و مسائل حاشیه‌ای را به زمان‌های دیگری موکول کنند.
این درخواست پورمحمدی در چند سوال اول خبرنگاران رعایت شد اما بالاخره آنها صبرشان لبریز شد و نظر وزیرکشور را درباره کناره‌گیری از وزارت خانه‌ای که او 32ماه است بر مسند مدیریت آن تکیه زده پرسیدند.
پورمحمدی در حالی که لبخند می‌زد گفت:‌ گویا شما برای رفتن من خیلی عجله دارید.
حکم سرپرست
وزیر کشور که دیروز ظاهرا تمایلی برای سخن گفتن درباره این مساله نداشت، در برابر پرسش‌های مکرر و متعدد خبرنگاران تاکید کرد: تا این لحظه هیچ حکمی مبنی بر انتخاب سرپرست وزارت کشور به ما نرسیده است و یا اگر حکمی از سوی رئیس جمهوری صادر و ابلاغ شده باشد من از آن بی‌اطلاعم.
علی سعیدلو معاون اجرایی رئیس جمهوری هفته گذشته و در جریان سفر استانی دولت به همدان از امضا شدن حکم سرپرستی محمدرضا رحیمی رئیس دیوان محاسبات کشور برای تصدی مسئولیت وزارت کشور خبرداده بود که البته تکذیب و رد اخباری از این دست که این روزها از زبان دولتمردان شنیده می‌شود، چندان دور از ذهن نیست. یک دلیل آن هم این که بر اساس بخش دیگری از اظهارات سعیدلو باید مراسم تودیع پورمحمدی دیروز برگزار می‌شد که این چنین نشد.

?attid=0.2&disp=emb&view=att&th=1198b87b803c62c5

تغییر وبلاگی
این که بر اساس یادداشت محمود احمدی‌نژاد در وبلاگ شخصی‌اش دلیل تغییر برخی مدیران عالی رتبه و تعدادی از وزیران، مقاومت آنها در برابر نوآوری است، موجب طرح موضوع تغییر وزیر کشور نشده است؛ این اعتقادی است که پورمحمدی دارد.
وزیر کشور که بسیاری او را قوی‌ترین وزیر کشور پس ازپیروزی انقلاب اسلامی می‌دانند امااحمدی‌نژاد نمی‌تواند با اودر دولت خود همکاری کند، در برابر این سوال که بالاخره چرا می‌خواهند که او نباشد، با لحنی که می‌توان از آن گلایه برداشت کرد گفت: شاید خود من هم خیلی نمی‌دانم به چه دلیلی تغییر کرده‌ام.
نباید انتظار داشت که پورمحمدی مانند داود دانش جعفری در جلسه تودیع خود یا بعد از آن سخنان آنچنانی در نقد دولت بر زبان جاری کند؛ هرچند که او بر داشتن حرف‌های ناگفته بسیاری به دلیل جایگاه مدیریتی‌ و مسئولیت‌هایش در طول سال‌های گذشته تاکید می‌ورزد، اما در عین حال بنای وزیر فعلی کشوراین است که تنها در بخش‌هایی که به نفع مردم و مصالح نظام است، صحبت کند.
لازمه شخصیت کسی که سال‌ها در مناصب مدیریتی به ویژه در بخش‌های امنیتی و کلان کشور حضور داشته است چیزی جز این نیست که بخش‌های زیادی از حرف‌های نگفته خود را در سینه محفوظ نگه دارد و پورمحمدی هم  تصریح می‌کند که بعید است در زمان حیات و زندگی، حرف‌هایش قابل گفتن باشد.
ضربه به آرامش
وزیر کشور سپس خیال همه خبرنگاران تشنه سوژه و جملات خاص را راحت کرد که با وجود نداشتن مضایقه از اطلاع رسانی صادقانه و شفاف به مردم، هر آنچه مصلحت باشد می‌گوید ولی بخش‌هایی را که به آرامش و امنیت کشور لطمه بزند، هرگز بیان نخواهد کرد.
البته این سوال در میان خبرنگاران ایجاد شد که برخی از این حرف‌های ناگفته که ممکن است به آرامش و امنیت کشور لطمه بزند، چیست؟ چرا که جنس حرف‌های پورمحمدی شاید بر اقتصاد تاثیر نگذارد آن چنان که اظهارات وزیر پیشین اقتصاد و دارایی چنان کرد اما قطعا حرف‌های مهمی خواهد بود که وزیرفعلی کشور ظاهرا تا مدتی قصد گفتن آنها را ندارد.
وزیر کشور همچنین در پاسخ به این پرسش که  آیا روزی که در مجلس از برنامه‌های خود دفاع می‌کردید، انتظار چنین روزی را داشتید؟ گفت: مگر می‌شود انتظار چنین روزی را نداشت.
سیدمجتبی ثمره هاشمی که مشاور ارشد رئیس جمهوری و از نزدیکان احمدی‌نژاد شمرده می‌شود هم صبح دیروز در جریان بازدید از ستاد انتخابات کشور به خبرنگاران گفته بود که از تغییرات احتمالی در وزارت کشور کم‌اطلاع است و همین موضوع باعث شد که این گمانه در میان رسانه‌ها تقویت شود که شاید موضوع جابجایی پورمحمدی ملغی شده و این گمانه با اظهار نظر پورمحمدی اندکی قوت یافت، زمانی که او درباره برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری گفت: اگر بنده مسوول برگزاری انتخابات باشم صددرصد انتخابات بعدی را رایانه‌‌ای برگزار می‌کنم.
تغییر مدیران
وزیر کشور باز هم بر این باور خود تاکید کرد که چندان موافق تغییر به‌خصوص در سطح مدیران نیست و معتقد است تا آن‌جا که امکان دارد باید مدیران را هدایت، راهنمایی و حمایت و از تغییر مدیران پرهیز کرد.
پورمحمدی با زبانی که اشاره به برخی موضوعات روز دارد، تغیر مدیران در نظام اجرایی کشور در هر سطحی را چندان مفید ندانست البته مگر این‌که تغییر اجتناب‌ناپذیر باشد.
پورمحمدی درباره تاثیر بحث تغییرات در کابینه در زمان بین دو مرحله انتخابات و تاثیر آن بر روند مشارکت مردم گفت: من همه تلاشم را کردم  اما نمی‌توانم ادعا کنم که این آثار  را به طور کامل کنترل کرده‌ام.
گمانه‌زنی‌ها
هرچند وزیرکشور در حال خروج از محل نشست با خبرنگاران، زمانی که با این سوال رسانه‌ها درباره زمان جلسه تودیعش مواجه شد، از تصمیم‌گیری در آینده در این باره خبرداد اما کسب اطلاع کردیم که زمان معرفی سرپرست جدید وزارت کشور پس از پایان سفر دوره‌ای رئیس جمهوری به کشورهای پاکستان، سریلانکا و هند خواهد بود.همچنین با وجود اعلام نام محمدرضا رحیمی به عنوان کسی که حکم سرپرستی برای او صادر شده است، ممکن است این حکم که تا امروز خبری رسمی از آن منتشر نشده، به نام سیدمهدی هاشمی معاون عمرانی وزیر کشور یا حیدرمصلحی نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه صادر شود.

/ 3 نظر / 6 بازدید
جام

به تقلید از دیگر روزنامه صبح؛ایران هم عصرانه شد! روزنامه دولتی ایران که تقریبا جزو روزنامه های زیان ده محسوب می شود در تیتر یک نخستین شماره چاپ عصر روزنامه ایران به مدیر مسئولی کاوه اشتهاردی پاسخ به تقاضای خوانندگان را دلیل انتشار روزنامه ایران در دو نوبت صبح و عصر ذکر کرده است!؟ ادامه در جام نیوز

یاد مانا

با یاد باد آن روزگاران... به روزم........

jaam

مشاوران جوان ریاست جمهوری از رویا تا واقعیت از همان روز اول روي‌كارآمدن مشاوران، جوان عده‌اي از آقازاده‌ها و يا فعالان سياسي از آن بعنوان سكوي پرشي براي خود نگاه مي‌كردند. به همين دليل در اندك فرصتي اين افراد پستهاي مهمي را اشغال كردند و عملاً حوزه مشاوران جوان را كنار نهادند . مشاورین جوانی که به گفته شخص رییس جمهور در دانشگاه علم وصنعت نتوانستند خواسته های او را برآورده کنند. و این ایده خوب که در زمان شهرداری احمدی نژاد شکل گرفته بود با اسباب کشی به ریاست جمهوری رو به زوال نهاد .