گفت و گو با سردار سيديحيی رحيم‌صفوی

قرارگاه فرهنگي نياز داريم  


آنها حوادث انقلاب ايران را با ناباوري نظاره مي‌كردند و مي‌گفتند: انقلاب ايران يك پديده كاملا جديدي است و خلاف قاعده و طبيعت ساير انقلاب‌هاست. يك كارشناس غربي انقلاب‌ها به نام تدا اسكاچ پل در يكي از آثارش مي‌نويسد: انقلاب ايران محققا يك انقلاب بزرگ اجتماعي است.

وي سپس با بررسي فرآيند انقلاب، مخصوصا حوادثي كه منجر به سقوط شاه شد و همچنين مقايسه آنها با علت‌هايي كه در مطالعه تطبيقي خودش از انقلاب‌هاي فرانسه، روسيه و چين به آنها رسيده است، مي‌گويد: انقلاب ايران كاملا متفاوت از انقلاب‌هاي روسيه، فرانسه و چين است، انقلاب ايران آن‌قدر مردمي بود و آن قدر روابط سياسي و پايه‌هاي فرهنگي اجتماعي و اقتصادي را در ايران تغيير داد كه مي‌توان گفت از بزرگترين انقلاب‌هاي اجتماعي و تاريخي قرن حاضر است.. واقعيت هم چنين است.

علاوه بر داخل، انقلاب اسلامي يك موج بيداري ايجاد كرد كه اين موج هم اكنون و پس از گذشت 29سال از وقوع انقلاب اسلامي، سرزمين‌هاي لبنان و فلسطين و عراق را در برگرفته و پس‌لرزه‌هاي آن هم اركان ظلم و ستم در جهان را مي‌لرزاند.

انقلاب ايران با حضور توده مردم صورت گرفته نه فقط توسط قشري خاص نظير برخي انقلاب‌هاي دنيا؛ به‌نظر شما رمز اين حضور چيست و براي تداوم آن بايد چه كرد؟
به‌نظر مي‌رسد اگر بخواهيم در مورد راهكار حفظ حضور همه جانبه مردم در صحنه انقلاب سخن بگوييم، دو راهكار اساسي وجود داشته باشد. راهكار اول معرفتي يا استفاده از ابزار شناخت است. راهكار دوم هم اجرايي و قابل لمس است.

اما در مورد راهكار اول؛ اساس انقلاب اسلامي ما يك انقلاب فرهنگي و سياسي بود، لذا اگر اگر نسل اول انقلاب و آنها كه انقلاب كردند براي پيگيري اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي سست يا دچار تفرقه نشوند، خود بخود اين حضور موجب انتقال مفاهيم اساسي خواهد شد كه مبناي شكل گيري انقلاب اسلامي بوده است.

چه بسا اگر نسل دوم و سوم انقلاب آن شناخت لازم را از رنج‌ها و فداكاري‌هاي بزرگي كه در طول دوران انقلاب كشيده شده است را درك نكنند يا از دستاوردهاي ارزشمند داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي انقلاب مطلع و آگاه نشوند، به مانند نسل اول آن همت و تلاش جدي براي حضور در صحنه‌هاي گوناگون و حفظ انقلاب اسلامي را نخواهند داشت.

فكر مي‌كنيد نسل اول اين كار را انجام داده است؟
البته قابل تامل و بررسي است. اين موضوع نيازمند يك كار عظيم فرهنگي است. بايد ببينيم اين كار عظيم توسط دستگاه‌هاي مسئول مانند صدا وسيما و رسانه‌ها يا در دانشگاه‌ها و ديگر مراكز آموزشي و فرهنگي به خوبي انجام مي‌شود يا خير؟ اگر اين كار به شكل صحيح انجام شود، بايد بگوييم كه بله وظيفه‌ و رسالت‌شان را انجام داده‌اند و اگر نه كه، هيچ.

 برای خواندن متن کامل گفت‌وگو اينجا كليك كنيد

سقوط رژيم شاه و پيروزي انقلاب اسلامي مردم عزيز ايران در سال 57 در حقيقت بزرگترين شكست آمريكا و دولت‌هاي غربي حامي شاه، چه در عرصه بين‌المللي و چه در عرصه خاورميانه بود.
پيروزي انقلاب اسلامي دانشمندان علوم سياسي و اجتماعي غربي را دچار حيرت كرده بود.

/ 6 نظر / 21 بازدید
حميد بايگان

خيلي جالب بود اما به نظرم شما مجرديد اگه قصد ازدواج داريد من مورد خوبي سراغ دارم

سعید

سلام آقا مهدی آقای بایگان براتون یه کیس درنظر گرفته.ما که نتونستیم متعاقدت کنیم.شاید ایشون بتونه.

عوضی

ديشب خيلی منتظر بودم نيامدی

خاوه ای

سلام بر برادر مهدی! چندبار تماس گرفتم که توفيق صحبت فراهم نشد. اميدوارم زودتر به وصال یاران برسيد. التماس دعا

یادمانا

15 ماه تا انتخابات ؛ طوفان تغییرات در راه است ! تغییرات در دولت و پس از گذشت نزدیک به 3 سال از ریاست جمهوری احمدی نژاد همچنان ادامه دارد و تعویض بازیکنان تیم دولت ! (به گفته خود احمدی نژاد که هیچ بازیکنی در زمین فوتبال نباید انتظار 90 دقیقه بازی را داشته باشد) با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری 87 و 15 ماه زمان باقی مانده وارد مرحله جدیدی شده است.