مهلت یک هفته‌ای رئیس‌جمهوری برای معرفی وزیراقتصاد

رئیس‌جمهوری در ادامه نامه خود از مقام معظم رهبری درخواست می‌کند که با مسئولیت وی و نماینده او که همان صمصامی سرپرست فعلی وزارت اقتصاد است، تنها تا پایان تعطیلات مجلس(یعنی روز یکشنبه 6مردادماه) موافقت فرمایند که ایشان نیز همانطور که گفته شد با این درخواست موافقت می‌‌کنند.

البته خبر موافقت رهبر انقلاب با درخواست رئیس‌جمهوری در حالی از سوی محمدرضا رحیمی معاون حقوقی و پارلمانی رئیس‌جمهوری مطرح شد که خود رحیمی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که نامه معرفی وزیر پیشنهادی اقتصاد آماده شده و به‌زودی به مجلس ارسال می‌شود.

وی در گفت‌وگویی غیرمنتظره با خبرگزاری جمهوری اسلامی تصریح کرد:‌ رئیس‌جمهوری با ۲معذوریت مواجه بود؛ یکی اجرای صحیح قانون اساسی و دوم اینکه با توجه به تعطیلی مجلس، نمایندگان مجبور نشوند که برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی کارهای خود را در حوزه‌های انتخابیه رها کنند و برنامه‌های آنها در زمان تعطیلی مجلس به هم بخورد.

این درحالی است که هیات‌رئیسه مجلس پیش از این اعلام کرده بودند که در صورت معرفی وزیر پیشنهادی اقتصاد، مجلس جلسه فوق‌العاده و ویژه در تعطیلات برگزار خواهد کرد.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت نهم در اظهارنظرهای مکرری در نشست‌های خبری خود با خبرنگاران تاکید کرده بود که مجلس در جمهوری اسلامی تعطیل‌بردار نیست و رئیس‌جمهوری هم در ظرف مدت قانونی پیش‌بینی شده در قانون اساسی وزیر پیشنهادی خود را معرفی خواهد کرد.

یک نکته در یک حکم

پایگاه خبری ریاست‌جمهوری، حکم تمدید سرپرستی وزارت امور اقتصادی و دارایی را که روز یکشنبه صادرشده بود، دیروز روی خروجی خود قرار داد.

احمدی‌نژاد در این حکم آورده است: براساس موافقت و اجازه مورخه ۳۰ /۴ /۸۷ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در تعیین سرپرست، جهت جلوگیری از ایجاد وقفه در اداره امور وزارتخانه در فاصله پایان مهلت قانونی سرپرستی تا رای اعتماد مجلس محترم شورای اسلامی به وزیر جدید، بدینوسیله ضمن تقدیر و تشکر از معظم له، حکم سرپرستی شماره ۱۳۱۲۸ مورخه ۳ /۲ /۱۳۸۷ جنابعالی تمدید می‌گردد.

نکته مهمی که در حکم تمدید سرپرستی صمصامی قابل مشاهده است، اشاره رئیس‌جمهوری به فاصله پایان مهلت قانونی سرپرستی تا رای اعتماد مجلس به وزیر جدید است درحالی که از متن نامه درخواست احمدی‌نژاد و موافقت رهبرانقلاب اینگونه استنباط می‌شود که ایشان تنها با تمدید سرپرستی نهایتاً تا آغاز کار مجلس پس از تعطیلات یعنی نهایتا یک هفته موافقت فرموده‌اند.

اما احمدی‌نژاد در حکم خود رای اعتماد مجلس به وزیر جدید را پایان سرپرستی صمصامی اعلام می‌کند درحالی که ممکن است رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی مدتی به طول بینجامد و قطعاً موافقت رهبرانقلاب تنها ناظر به تعطیلات مجلس بوده و باپایان تعطیلات درخواست رئیس‌جمهوری نیز کان‌لم یکن تلقی خواهد شد.

این نکته مهم حتی از نظر معاون حقوقی و پارلمانی رئیس‌جمهوری نیز پنهان نمانده و وی نیز دیروز تاکید کرده که مقام معظم رهبری اجازه دادند تا زمان شروع به کار مجلس، آقای صمصامی کماکان به انجام وظایف خود بپردازد.

حمیدرضا حاجی بابابی، عضو هیات رئیسه مجلس هم درگفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری با درخواست رئیس‌جمهوری مبنی بر تمدید مهلت سرپرستی صمصامی در وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: ‌این تدوام سرپرستی تا شروع به کار مجلس در خواست شده است، بر این اساس این هفته یا ابتدای هفته آینده باید وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شود.

/ 6 نظر / 7 بازدید

vaghan ke,inam shoresho dar avordeee vazire digeyee baraye avaz kardan nist?a[عصبانی]

روز پنجشنبه شما هم مبارک[گل][هورا] البته با تاخیر[خجالت]دسترسی به نت نداشتیم[تعجب] التماس دعاودلتون همیشه شاد[خداحافظ]

مهدی

هميشه پاى يك مشت پول در ميان است! اين دومين فيلم كمال تبريزى است كه به صورت مستقيم به وهن اقشار مورد احترام جامعه مى پردازد. ديروز مارمولك عليه روحانيت، امروز هميشه پاى يك زن در ميان است عليه جانبازان و فردا...؟ ۳- يك سوال از آقاى تبريزى: چرا شخصيتى اين چنينى در فيلم كه سابقه اخلاقى و مزور بودن وى مشخص است بايد خود را يك جانباز جا بزند؟ آقاى كارگردان چرا فرد متقلب را جانباز نشان داديد نه كارگردان و هنرمند؟ چرا كسى كه قرار است در فيلم، مشكل اخلاقى داشته باشد بايد تحت لواى يك جانباز باشد؟ ۴- متاسفانه وزارت ارشاد در حوزه سينما در مسيرى گام برمى دارد كه در نهايت به تركستان ختم مى شود. معلوم نيست آيا ارشاد اين فيلم نامه را نخوانده كه به آن مجوز داده است؟ آيا پس از ساخت، مميزى آن را نديده كه به آن مجوز اكران داده است؟ ارشادى كه سنتورى را به حق و با قدرت توقيف كرد چرا در برابر اين فيلم سكوت اختيار كرده است؟ آيا ارشاد از اين سكوت هدف خاصى را دنبال مى كند؟

مهدی

یک سوال جدی. چرا رییس جمهور هیچ برخوردی با معاونش نمی کند؟ سوالی که حتی اطرافیان رییس جمهور نیز علت آن را نمی دانند! رفتار وديدگاه‌هاي رحيم مشائي که تا قبل از این جریان به اندازه کافی بر خلاف مواضع سياسي جمهوري اسلامي و امام (ره) و رهبر معظم انقلاب بوده است و به اندازه کافی به جریان اصولگرایی ضربه زده بود و با این اظهارات به حد اعلای خود رسید.آقای احمدی نژاد که با مطرح کردن موضوع نفی هولوکاست و زیر سوال بردن ماهیت رژیم صهیونیستی در عرصه های بین الملل نور امیدی در دل مستضعفان جهان بر افروختند و شرق تا غرب عالم را متوجه نگاه ضد صهیونیسم خود و ملت ایران کردند چگونه است در مقابل اظهارات نزدیک ترین فرد به خود در کابینه هیچ واکنشی که در خور وشایسته جریان اصول گرایی است نشان نمی دهند؟ دم خروس مشایی را باور کنیم یا.... ادامه در یاد مانا

جانيوز

آسمان دلم ابری بود و کوزه دلم خالی... دعا کردم که ببارد و لب تشنه سیراب شود... اما از آسمان دلم تگرگ بارید و کوزه شکست... باسلام وبلاگ پر محتوايي داريد از مطالبتون لذت بردم با مطلبي در مورد حمايت احمدي نژاد از مشائي و به روزم خوشحال مي شم به من سر بزني