ماه من كجايي؟؟

 نویسنده وبلاگ «حجره طلبگی» مطالبي را در مورد رویت هلال ماه و ثبوت اول ماه نوشته و آخرش هم ميگه كه مساله براش حل شده است .

نويسنده حجره طلبگي مطالبي را با تلخیص از کتاب جناب سید مجتبی حسینی به نام احکام روزه جمع آوری کرده و به نقل از اين كتاب مي نويسد :

 علت اختلاف نظر مراجع تقلید در اعلام اول ماه رمضان و عید فطر چیست؟آیا در گذشته نیز این اختلاف بوده است؟

جواب-اختلاف نظر مراجع تقلید در ثبوت اول ماه "امری نیست که تازه به وجود آمده باشد "بلکه در گذشته نیز این مسئله "در نزد ایشان مورد فکر و نظر بوده است .

202147060DSC01122[1].jpg

بعد هم جواب اين موضوع را داده كه:

 1-  اعتبار اتحاد افق(عده ای بر این باورند که اگر هلال ماه در نقطه ای از کره زمین دیده شود _که افق در انجا با جاهای دیگر تفاوت داشته باشد ولی در شب مشترک باشند _اول ماه د رآنجا ثابت می شود .)

در مقابل این نظریه "فقهایی هستند که اتحاد در افق را معتبر می دانند و معتقدند :اگر هلال ماه در شهری دیده شود که افق آن با شهر یا کشور دیگر اختلاف داشته باشد "اول ماه از نظر شرعی برای شهر یا کشور دوم ثابت نمی شود .بدیهی است طبق نظر اول به طور معمول اول ماه یک روز زودتر ثابت می شود.

2- اعتبار حکم حاکم"حجیت حکم حاکم میان فقها نظری مشهور است ولی برخی از انان حکم حاکم را در رویت هلال ماه معتبر نمی دانند.

3-شهادت بینه نزد فقیه گاه مجتهد جامع الشرایط از شهادت کسانی که ماه را دیده اند اطمینان پیدا می کند و بر این اساس ثبوت اول ماه را اعلام می دارد .چه بسا ممکن است به جهت فقدان شرایط برای مجتهد دیگری این اطمینان حاصل نشده باشد.

اما مهمتر از همه اين نكته است كه آقا مجتبي حسيني به آن اشاره مي كند و آن اين است كه حکم حاکم در ثبوت اول ماه چه تاثیری دارد ؟

حکم حاکم بنا بر نظر اکثر فقها بر همه لازم است حتی بر مقلدان دیگر مراجع البته اگر قبل از حکم حاکم از هر کدام از راه های اثبات مثلا اینکه شخص خود هلال را رویت کند اول ماه برایش ثابت نشده باشد و الاهر چند حاکم حکم نکرده باشد باید شخصی که رویت کرده افطار کند.

( نظر حاج آقا مجتبی تهرانی شاگرد معظم امام را هم حتما بخوانید)

( البته این نکته را بگم که من این مطلب رو از تو سایت انتخاب لینک کردم اما تو وبلاگ حجره طلبگی پیداش نکردم!!!)

/ 11 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک طلبه

هو المحبوب سلام ممنون که به این حقیر سر زدید. بابت لینک هم ممنونم. با اجازتون من هم لینکتون کردم. یا علی

حاجی

سلام آقا مهدی عيدتون مبارک. اين سه پست آخر تو خواندم خيلی قشنگ بود مخصوصا در مورد حاجی! حرف دل خيلی هاست ولی هيچ کدومشون مطرح نمی کنن مطالب بيشتری از شما ببينم يا حق!

مهدی

سلام ببخشيد شما همونی نيستی که کاپشن احمدی نژادی پوشيده بودی؟؟؟ ياحق

روح الله

اندر این روزان صد ره تیره تر از شب اهل غیرت روزیش درد است خواه از هز جامه وز هر جنش غصه قوت غالب مرد است ( این رو نوشتم برای اسم خوب وبلاگت )

سيد جواد هاشمی

سلام حاج مهدی يکسال گذشت ولی نديديمت..... پارسال همين موقع يزدو ..... خاطره يادش بخير

ابوالفضل

با عرض سلام و تبريک عيد سعيد فطر .... خدا خيرت دهد که هنر نمايی قلم متعهدانه ات هميشه سودمند است.... ايام به کام و التماس دعا

خيلی دور خيلی نزديک

سلام ميدونم منو نميشناسی اما اگه توضيح بدم شايد بشناسی يه بار حاج ماشاءالله عابدی رفته بودن مکه اومدی به ما درس دادی ؟ راستی کاپشن احمدی نژادی هم مبارکه !

محمد حسن موحدي

حاج مهدی دیگه من تو اینترنت نمیام پس وبلاگم رو از صفحه ات پاک کن