مصلحت تا کی؟


این دلایل سبب شد تا رژیم بعثی به سرکردگی صدام حسین، پس از بمب‌گذاری در تأسیسات نفتی ایران و شرکت در یک رشته اقدامات تخریبی علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه بازپس‌گیری جزایر سه‌گانه، حملات تبلیغاتی خود را متوجه ایران کند. سرانجام در 31شهریور 1359 با حملات هوایی و زمینی ارتش بعث به خاک ایران جنگ تحمیلی هشت‌ساله علیه جمهوری اسلامی آغاز شد. با این حال پس از استقامت و ایستادگی مردم ایران در 23مرداد 1369، صدام حسین رئیس‌جمهور عراق، با ارسال نامه‌ای خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور وقت ایران، تمام شرایط ایران را برای برقراری صلح میان دوکشور پذیرفت. بدین ترتیب صدام حسین برای صلح با جمهوری اسلامی ایران به پذیرش معاهده‌ای تن داد که زمانی با لغو آن جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرده بود.

از نکات قابل توجه در پایان یافتن جنگ تحمیلی بررسی و ارزیابی روند موضعگیری‌های سازمان‌های بین‌المللی است که در نهایت منجر به صدور قطعنامه598 شد. یکی از نقاط قوت قطعنامه 598 بندهای 6 و 7 آن بود که براساس آن در مرحله اول می‌بایست متجاوز از سوی سازمان ملل تعیین می‌شد - که این کار در 18 آذر 1370رخ داد و عراق به‌عنوان متجاوز تعیین شد- و در مرحله بعد باید میزان خسارات ناشی ازجنگ توسط گروهی از کارشناسان بیطرف بین‌المللی ارزیابی و تعیین می‌شد تا غرامت این خسارات از دولت متجاوز اخذ شود. اما امروز و در شرایطی که ایران از هیچ‌گونه حمایتی از ملت و دولت عراق فروگذار نمی‌کند، صرف‌نظر کردن از دریافت ده‌ها میلیارد دلار غرامت جنگ تحمیلی که بنا به اعلام نظر رسمی سازمان ملل متحد، حق طبیعی ملت ایران است، اندکی قابل تامل است.

در باره اینکه ادعای ایران در دریافت غرامت از عراق تا چه اندازه مشروعیت دارد، باید گفت که رژیم عراق با تجاوز به خاک ایران، منشورسازمان ملل و قرارداد سال 1975 را نقض کرد و به استناد قوانین بین‌المللی این رژیم مسئولیت پرداخت غرامت جنگی را به‌عهده دارد. همچنین براساس قوانین پذیرفته شده مسئولیت حقوقی دولت‌ها، پرداخت غرامت به ایران همچنان بر ذمه دولت عراق بوده و از حقوق مسلم ملت ایران است که باید دستگاه دیپلماسی برای ایفاد آن تلاش‌های خود را جدی‌تر دنبال کند.
از مسئولان سیاست خارجی و دولتی تا نمایندگان مجلس یا حتی قوه قضاییه‌ای که باید پاسدار حرمت و حقوق ایرانیان باشند هم کمتر پاسخ شایسته‌ای شنیده می‌شود که احتمالا براساس قاعده معروف زمامداران از آن به عنوان مصلحت تلقی می‌شود. اگر مصلحت در این است، این سؤال وجود دارد که مصلحت تاکی؟ از خون شهدایمان گذشتیم، از میلیاردها دلار غرامت جنگ هشت ساله تحمیلی بر کشوری که در آن انقلاب نوید روشنی می‌داد اما جنگ بعثی‌های عراقی آن افق را به تأخیر انداخت، گذشتیم، ... ؛ همه به نام مصلحت. آیا مصلحت را نقطه‌ پایانی فرا می‌رسد؟ و اینکه آیا مصلحت کاربردی در سیاست دیگران ندارد و تنها ما باید از این اهرم قدرتمند و عزت‌مدار استفاده کنیم؟

این یادداشت در ویژه نامه دفاع مقدس روزنامه همشهری در تاریخ 3 مهر 1390 به چاپ رسیده است.

لینک یادداشت در همشهری آنلاین

/ 13 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عباس

سلام به نظرم باید این حق را از حکومت قبلی میگرفتن یا الان از امریکا بگیرن که خیمه زده روی منابع و دارایی های این کشور، والا چیزی که به گوش ما رسیده اینه که دولت و مردم فعلی هم خسارت دیده اند و مسلمان و کلی هم مشکل دارند، حالا ما هم اگه این وسط بریم دنبال خسارت خودمان میشیم مثل امریکا و امثالهم البته در جایگاهی نیستم که بتونم درست تحلیل کنم موفق باشید

مصطفی رحیمی

سلام من هم موافقم پیگیری این مطالبه به نظر من هم باید انجام بشه ولو اینکه دریافت خسارت با تاخیر زیاد همراه باشه. دولت و ملت کنونی عراق باید بدانند که به ملت ایران و جمهوری اسلامی بدهکارند حالا ایران با توجه به وضع ملت عراق میتونه فعلا از دریافت این خسارت صرف نظر کنه ولی باید این موضوع به شکل دیپلماتیک بین دو کشور پیگیری بشه... علی!

یاسر

سلام برادر زیارت قبول نبودی، سفیر عراق میگفت: "ما و ایران برادریم. برادر که از برادر غرامت نمیگیره! ". حالا حالا ها باید تاوان انتخاب اشتباه رو بپردازیم برادر.

خودم

سلام شما که رییس جمهورتون قلدره خب بهش بگین بره طلب ما رو وصول کنه!!! فقط حرف فقط حرف...

سلیمی و

با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از موضوع اشاره شده ذکر این نکته بنظر اینجانب رسید که عرض کنم ای کاش در ادامه مصلحت اندیشی زمامداران !!! موضوع اختلاس اخیر نیز منتشر نمیشد تا این سوال در ذهن متبادر نگردد که آیا بازهم خون شهیدانمان گذشتیم؟!!!

حميد تينا

سلام 2 نکته: 1. کي گفته از خون شهدايمان گذشتيم؟ کجا گذشتيم؟ (اشاره به عبارت از خون شهدايمان گذشتيم از غرامت هم بگذريم؟) 2. گاهي ا.قات کشورها اهرمهاي فشاري را تا مدتها نگه ميدارند تا در مواقع لزوم طرف مقابل به نفع آنها فعاليت نمايد و تا بخواهد جفتکي بپراند آن را در مغز آن کشور بکوبند که اگر غلط زيادي بکني فلان قضيه رو به جريان ميندازيم نه مي گذرند از حقشان و نه ميگيرند. به عنوان اهرم نگه ميدارن. اين نظر منه ممکنه درست نباشه.

پاینده باد ایران

سلام همانگونه که شما فرمودید این گونه مصلحت اندیشی ها باعث شده تا خون هزاران شهیدمان پایمال شده و کسی نیز جوابگو نباشد. آن گاه می بینیم برخی از آقایان صحبت از پیگیری خسارات متفقین به ایران در ایام جنگ جهانی دوم صحبت می کنند گویی انگار نه انگار جنگی دیگر نیز در سال های 59 تا 67 داشته ایم. آیا نباید گفت :فاین تذهبون

یوسف

salam kamelan movafegham ama duist aziz in masale dige tarikh masrafesh gozashte mibaiest dar zaman khodesh behesh pardakhte mishod na alan zamam daran vaght mibayest in hoghogh ro zende mikardan alan dige in mesle ie check ke salha azash gozashte namishe bargashtesh zad na mishe naghd kard dar zemn gahi oghat sarfe nazar kardan az bazi chiza baese kasbe bazi chzaie behtaro bozorg tar mishe ama inne maslahat dare zarabat bozorgi be ma mizane sahihe ia Ali

akshafteh

در این وبلاگ سعی میشود با رصد خبرگزاری های داخلی، عکسهای برتر هر هفته جمع آوری و به نمایش گذاشته شود . از دوستانی که میتوانند ما را در این امر یاری نمایند درخواست میکنیم لینک عکسهای منتخب خود را از طریق پیام خصوصی یا ایمیل در اختیار ما قرار دهند. با تشکر عکس هفته

حسین خواجه جعفری

سلام جهت تکمیل و تنویر! آغاز جنگ: شهریور 59 صدور قطعنامه 598: 29 تیر 66 پذیرش از سوی عراق: بلافاصله بعد از صدور پذیرش از سوی ایران: 27 تیر 67 آتش بس: 29 مرداد 67 آغاز یک سلسله نامه نگاری بین صدام و مقامات ایران با مبدا تاریخ 5 اردیبهشت 69 (به آقای هاشمی و مقام معظم رهبری) حمله صدام به کویت (جنگ اول خلیج فارس): 11 مرداد 69 نیاز صدام به نیروی نظامی و اسرای عراقی در ایران و ارسال نامه مبنی بر پذیرش شروط ایران: 23 مرداد 69 در این نامه آمده بود: ...بویژه در مورد مبادله اسرا و بندهای 6و7 قطعنامه 598 شورای امنیت موافقت می شود... ...با این تصمیم ما دیگر همه چیز روشن شده و بدین ترتیب همه آنچه را که میخواستید و برآن تکیه می کردید تحقق می یابد و دیگر اقدامی جز مبادله اسناد باقی نمی ماند... جواب آقای هاشمی: 27 مرداد 69 در جواب آقای هاشمی آمده بود: ...اعلام پذیرش مجدد معاهده 1975 از سوی شما، راه اجرای قطعنامه و حل اختلاف در چارچوب قطعنامه 598 و تبدیل آتش بس موجود به صلح دائم و پایدار را هموار ساخت...