پرونده سفر رابرت مك‌فارلين به ايران

مواضع آمريكا پس از انقلاب اسلامي به ويژه در دوران جنگ تحميلي كه مقطع مورد بحث ماست، همگي حكايت از خصومت و تلاش براي جلوگيري از پيروزي ايران در دفاع مقدس بود.
در همين حال روي ديگر سكه اقدامات كاخ سفيد، تلاش براي آزادي گروگان‌هاي آمريكايي در لبنان در ازاي فروش تسليحاتي محدود به ايران بود.

اين‌گونه بود كه رابرت مك فارلين مشاور امنيت ملي كاخ سفيد با چندنفر ديگر عازم تهران شد، اما از اين سفر نه تنها ايالات متحده، طرفي نبست بلكه موجب رسوايي و مفتضح شدن دولتمردان واشنگتن شد.

گزارشي مخلوط از واقعيت و كذب در تاريخ 12 آبان سال 1360 در هفته‌نامه الشراع لبنان چاپ شد كه فضايي خاص و متفاوت را ايجاد كرد.

در گزارش  الشراع ادعا شده بود كه رابرت مك فارلين به همراه چند تن ديگر با پاسپورت‌هاي ايرلندي به همراه يك محموله سلاح وارد تهران شده و با برخي مقامات جمهوري اسلامي ديدار كرده‌اند. همچنين ادعا شده كه كتاب مقدس انجيل كه ريگان آن را امضا كرده بود به همراه يك كيك و كلت به مقامات ايراني به نشان دوستي اهدا شده است.

در اين‌كه چه عواملي موجب افشاي ماجراي سفر اين هيات آمريكايي در نشريه الشراع شده بود، اطلاعات صريح و قابل استنادي انتشار نيافت اما در عين حال تحليل‌هايي وجود داشت.

 براي خواندن متن كامل اينجا كليك كنيد

/ 1 نظر / 8 بازدید
كيوان

با سلام KayvanPay يك سايت Pay Per Click مي باشد. شما مي توانيد با عضويت رايگان در سايت KayvanPay.com لينك منحصر به فردي كه حاوي بنر سايت مي باشد را دريافت نماييد. تنها كافيست بنر ما را در وبلاگ خود قرار دهيد و از مزاياي آن بهره مند شويد. مزاياي قرار دادن بنر ما در وبلاگ يا وب سايت شما عبارتست از: 1- در ازاي هر نفر كه از طريق بنر ما در سايت KayvanPay عضو شود به شما مبلغ 50 ريال تعلق مي گيرد. 2- در ازاي هر آگهي كه از طريق بنر ما در KayvanPay سفارش داده شود، نصف(%50) سود آن سفارش به شما تعلق خواهد گرفت. 3- هر كاربري كه از طريق بنر ما در KayvanPay عضو شود زيرمجموعه شما محسوب مي شود و %10 درآمد آن به شما تعلق مي گيرد. كليه پرداخت هاي سايت از طريق حسابهاي عضو شتاب بانكهاي ايران مي باشد. در ضمن به زودي امكانات ويژه اي براي وبلاگ نويسان محترم ايجاد خواهيم كرد. براي آشنايي بيشتر به آدرس زير مراجعه نماييد: http://www.kayvanpay.com/help1.htm با احترام، كيوان عبدلي، مدير سايت، www.kayvanpay.com ارائه دهنده پيشرفته ترين تكن