موریانه هاى رنگى

آشنا بودن نام افراد در تشخیص آنها عنصر مؤثرى است چنانکه با ذکر نام فرد شهره، نمایى از اعتقادات، تصویرى از شخصیت و حتى گزیده اى از گمانه ها و شنیده ها درباره او در ذهن زنده مى شود. افراد نام آشنا همانگونه که خطاهایشان آزاردهنده تر است، سخنان صوابشان نیز در ناملایمات و مصائب دوران راهگشا خواهد بود...

انتظار بعیدى نبود وقتى که نخست وزیر۸ساله جمهورى اسلامى برخلاف پیش بینى هاى معمول سیاسیون تصمیم گرفت وارد عرصه انتخابات شود، یارانى را براى خود برگزیند که وصله ناجور نباشند بر ستادى که مى خواهد او را پیروز میدان انتخابات سازد. از این رو شنیدن نام باقریان،  حیدریان و بهزادیان نژاد که شباهت هاى فراوانى به مهندس دارند، چندان دور از ذهن نبود. اما باید اعتراف کرد که با توجه به پیچیدگى هاى عرصه رسانه و تبلیغات و تاثیرگذارى آن بر نتایج حرکت هاى اجتماعى، مسندنشین کمیته تبلیغات و رسانه ستاد جدى ترین رقیب براى احمدى نژاد، براى اصحاب رسانه ها و شاید حتى سیاسیون هر۲جریان قابل توجه و ملاحظه بود. شاید دلیل آن هم این باشد که هادى جریان رسانه و تبلیغات مى تواند تعیین کننده ترین نقش را در ساختن تصویرى شایسته از نامزدى داشته باشد که پیروزى را براى خود قطعى مى داند البته با ملاحظه واقعیات عینى همه جامعه و نه فقط بخشى از آن، مثل بالانشینان یا متوقعان بى انصاف. آن روز که براى اولین بار شنیدم ابوالفضل فاتح به عنوان مسؤول کمیته ستاد تبلیغات و رسانه ستاد سبز معرفى شد،  امید و بارقه اى در من بوجود آمد که شاید بسیارى دیگر نیز همین امید درونشان پیدا شد و آن اینکه مؤسس یکى از برجسته ترین بنگاه هاى خبرى امروز کشور که پیشرفت خود را مدیون استفاده از پتانسیل و صداقت جامعه جوان دانشجویى است، بتواند همان احیاى شعارهاى انقلاب اسلامى و قانونگرایى را که نامزد مورد علاقه اش فریاد مى زند، تقویت کند. شاید گلایه مند شود کسى که سال ها در عرصه خبر و رسانه فعال بوده و همکاران و همراهان این عرصه نیز به خوبى او را مى شناسند اگر فردى چون من که مدت حضورم درجمع خبرى ها چندان زیاد نیست، از او چند سؤال ساده بپرسم اما لااقل او که تلاش مى کند همیشه لبخند بر لب باشد و سنگ صبور دیگران،  انتظار این است که شنونده باشد آن هم به قول یکى از دوستانش: «اذن خیر.»

برادر ارجمند جناب آقاى فاتح!

شما در یکى از آخرین گفت وگوهاى خود انتقادات فراوانى را آن هم با زبان روشنفکرى مطرح کردید. از جمله: « دستگیرى هاى گسترده و بازجویى هاى غیراخلاقى و غیرحقوقى، مسخ شخصیت انسان ها و کارخانه ضدانقلاب پرورى است.» سؤال اینجاست که اعلام پیروزى قطعى نامزد مورد علاقه شما آن هم در ساعات اولیه راى گیرى از سوى شما و تاکید بر به جاآوردن سجده شکر به خاطر این پیروزى که احتمالاً خبر آن از غیب به شما رسیده بود، اخلاقى است یا حقوقى؟ قطعاً آقاى موسوى براى برگزارى نشست خبرى تنها دقایقى پس از پایان راى گیرى و تصمیم بر اعلام پیروزى قطعى خود که دال بر آگاهى ایشان و دوستان ایشان از اخبار غیبى است، با مشورت شما که مسؤول کمیته رسانه و تبلیغات ستاد ایشان بوده اید، صورت گرفته است. آیا برگزارى این نشست و اعلام پیروزى قطعى پیش از اعلام حتى نتایج اولیه آرا توسط مبادى رسمى کشور اخلاقى و حقوقى بود که شما آن را تایید کردید و نامزد مورد علاقه تان را براى قرارگرفتن در برابر ده ها خبرنگار داخلى و خارجى تشویق کردید؟ و همان نشست غیرمنطقى بود که زمینه ساز بسیارى از بى اعتمادى ها شد.

آقاى فاتح!

به درستى از مسخ شخصیت انسان ها وکارخانه ضدانقلاب پرورى انتقاد کرده اید. کدام منصفى است که با شما دراین انتقاد همراهى نکند اما لطفاً به من بگویید زمانى که کسانى چون رئیس و نخست وزیر رژیم صهیونیستى تا سرکردگان شکست خورده گروهک هاى ریز و درشت ضدانقلاب - که ملت ایران آنها را سال هاست مانند دملى چرکین از خود دور کرده است- از اتفاقات اخیر که بنابر تدابیر کودکانه و نامتعارف دوستان تان و خود شما ایجاد شد، استقبال و اعلام حمایت کردند، شما خط ضدانقلاب را به وضوح مشاهده نفرمودید؟ آن روز از تحرکات ضدانقلاب تابلودار در گوشه و کنار دنیا که در سایه فرصت مناسب ایجاد شده جولان مى دادند و چهره جمهورى اسلامى را آنچنانکه سال ها حسرت مى کشیدند، مخدوش جلوه دادند، نگران نشدید؟

برادر ارجمند!

از سناریوپردازانى انتقاد کرده اید که با طراحى هاى خود ساحت انسانى افراد و شعور اجتماعى را هدف قرار داده اند و همچنین بر این باورید که این سناریوپردازان که شما را آزرده خاطرکرده اند، با مجبور کردن رسانه هاى مستقل به دنبال کردن آن طراحى ها استقلال رسانه ها را نیز نادیده انگاشته اند. جالب است که شما از سناریوپردازان انتقاد مى کنید و لابد باید باور کنیم صحنه هایى را که تلخى اش هنوز در کام ملت باقى مانده است و معلوم نیست با چه هزینه اى قرار است به شیرینى بدل شود، بدون سناریو و کاملاً اتفاقى رخ داده است؟ لابد باید بپذیریم که همه نهادهاى اطلاعاتى و امنیتى کشور درمورد پیگیرى هدفمند جریانات خاص پس از انتخابات اشتباه کرده اند؟ شما بر این باورید که باید چهره اى عقلانى از موسوى به جامعه شناساند اما آقاى رئیس تبلیغات و رسانه! کمى دیر نیست؟ آیا شما ساحت انسانى افراد و شعور اجتماعى شان را که امروز بى اساس بودن شبهه پراکنى دوستانتان حتى به خودى هایى که به مهندس موسوى راى دادند، ثابت شده است، هدف قرار نداده اید؟ چگونه مى توان باور کرد که تا دیروز مردم را تشویق به خیابان گردى و مطالبه حقوق مدنى از این طریق مى کنید و امروز بر معرفى چهره عقلانى از خود و دوستانتان تاکید کنید؟

آقاى فاتح!

قطعه جالب تر گفت وگوى اخیر شما آنجاست که تصریح مى کنید انتخابات مقوله اى عمیقاً سیاسى است و امنیتى و نظامى کردن آن اقدامى نادرست، هزینه بر و نگران کننده است. آیا خیابان گردى،  اغتشاش، بهره بردارى هیجانى از مطالبات مردم و به ویژه جوانان، اظهار مطالب خلاف واقع و نادرست، قهر و نازهاى عجیب و غریب سیاسى، فرار از قانون، اتهام زنى هاى مکرر به منظور تشویش بیشتر اذهان، پیوندهاى مشکوک میان برخى جریانات داخل و خارج ازکشور و انقلاب، فرار از پاسخگویى به اتهامات مجعول و سخت شکستن اعتماد مردم به نظامى که ۳۰سال به آن تکیه کرده اند، از جمله نمادهاى فعالیت سیاسى است؟

دوست و همراه مهندس!

تاکید کرده اید هیچکس موافق آشوب و بى قانونى نیست، درحالى که عملکرد سؤال برانگیز شما و دوستانتان در نپذیرفتن نتایج رسمى انتخابات و برهم زدن آنچه که باب میل برخى نبود، زمینه ساز آشوب و بى قانونى شد و تاسف بارتر اینکه پس از رخداد این موارد که به ظاهر ادعا مى شود هیچ کس موافق آنها نیست، نه مهندس موسوى و نه هیچ یک از دوستان همراه ایشان کمترین اقدام عملى که بیانگر مخالفت آنها با حوادث تلخ پیش آمده داشته باشد، انجام ندادند؟ خون ده ها نفر از مردم در گیرودار درگیرى هاى خیابانى بر زمینى ریخت که سال ها نظاره اینگونه حوادث را به فراموشى سپرده بود و افسوس کمتر کسى است که این روزها باور نداشته باشد که در جریان حوادث اخیر عوارض غیرقابل جبرانى بر سرمایه هاى اجتماعى بر جاى ماند اما مقصر آن کیست؟ آیا دلیل آن دستگیرى افرادى است که دستگاه هاى امنیتى مسؤول از تلاش آنها به منظور ضربه زدن به اصل نظام پرده برداشته اند یا کوته نگرى برخى از یاران دیروز انقلاب را باید دلیل اصلى این عوارض غیرقابل جبران دانست؟

جناب فاتح!

جاى تعجب است که شما در این گفت وگوى خود رسماً نظام اسلامى را که خود به ظاهر رشدیافته آن هستید غیرمستقیم به کودتاى مخملى تهدید مى کنید و مى گویید: اگر خداى ناکرده در ایران روزى انقلاب مخملى راه بیفتد از نوع غربى آن نخواهد بود و بیش از غرب گرایى، خاستگاه و عامل آن تحجر و راست گرایى است. برداشت نگارنده این است که اشتباه به عرض حضرتعالى رسانده اند. اگر روزى بنا بر انقلاب دوباره اى باشد، یقین بدانید که خاستگاه آن قطع دست و پاى کسانى از انقلاب است که خود را پیرو معمار کبیر آن مى خوانند اما با دست و زبان خود تبر به ریشه این بناى شکوهمند مى زنند. اینچنین ادعا کرده اید که برخوردهاى قانونى صورت گرفته با برخى افراد که روزى یار انقلاب بوده اند و امروز از آن سابقه و صبغه براى ضربه زدن به همان انقلاب سوء استفاده مى کنند، موریانه اى است به جان پایه هاى اعتماد به نظام اما مانند همیشه دراین فرار رو به عقب شما سخنى از بى منطق ترین و مضحک ترین رفتارهاى پس از برگزارى انتخابات توسط برخى از دوستان و همراهانتان نکرده اید که نه تنها در تاریخ انقلاب اسلامى مسبوق به سابقه نیست بلکه تنها در کشورهایى نظیر هندوراس که درگیرودار کودتا، رفتارهاى مشابه دوستان شما در آنها دیده مى شود، مصداق شبیه پیدا مى کند.

وجدان صادق خود را قاضى محکمه انصاف کنید و بگویید آنها که از سرخوردگى و فقدان ظرفیت پذیرش واقعیات دست به اقدامات عجیبى زدند و راضى شدند تا به هرقیمتى ق€… ولو زیر سؤال بردن اساس صداقت و اعتماد در نظام اسلامى و ریخته شدن خون ده ها انسان بى گناه و وقوع ده ها عنوان جرم و خیانت در کشور- تنها به ادامه حیات سیاسى خود بیندیشند، نزدیک تر به موریانه هاى گرسنه اى که به جان انقلاب افتاد ه اند، نیستند؟

دوست و همراه دیروز انقلاب!

طرح ریزى، ساماندهى و تلاش براى وقوع کودتاى رنگین، ساختن پاپوش براى بزرگان تاریخ انقلاب نیست که شما از آن ابراز نگرانى کرده اید. ابراز نگرانى حقیقى سزاست آنجا باشد که شما افرادى را که خود معترف به ذنوب و خطاهاى خود شده اند، بزرگان تاریخ انقلاب بدانید. قطعاً نباید ناسپاس و فراموشکار بود و خدمات عده اى را در طول تاریخ پرشکوه انقلاب نادیده گرفت اما اتفاقاً جاى تعجب از این افراد است که با آن سوابق کذاوکذا امروز تبدیل به بلندگوهاى چراغ خاموش دشمنانى شده اند که ۳۰سال در انتظار و آرزوى ضربه به اعتماد مردم به نظام اسلامى بودند. کاش کمى هم از همسویى دشمنان قسم خورده اى که بعید مى دانم آنها را نشناسید با خط و ربط دوستان و همراهانتان نگران مى شدید.

جناب فاتح!

اما تلخ ترین فرازى که از زبان شما مرا متعجب و متاسف کرد، آنجا بود که شما «تضعیف و خالى کردن اطراف رهبرى معظم و دوگانگى بین مردم و حاکمیت» را «مخملى ترین روش تضعیف کشور» خوانده اید. آیا حافظه تاریخى کوتاه مدت شما هم در جریان حوادث اخیر دچار فراموشى شده است؟ بى توجهى و چه بسا مخالفت صددرصدى کسى که خود را دوست و همراه پیوسته او مى دانید با فرمایشات، بیانیه ها و رهنمودهاى صریح معظم له در روزهاى پس از انتخابات برکودکان کوچه هاى روستاهاى ایران به اثبات رسیده است و عجیب است که شما بدون اشاره به این عملکرد بدون توجیه که لکه ننگى بر سوابق کذاى دوستان شما خواهد بود و هیچگاه تاریخ آن را فراموش نخواهد کرد، از مخملى ترین روش تضعیف کشور سخن رانده اید در حالى که شما و دوستانتان- که با سهل و اغماض امیدوارم عامدانه این مسیر را در پى نگرفته باشید- خود پیشروان و مبلغان عملى این روش بوده اید. اگر پاسخ به سؤالات طرح شده اندکى از حوصله تان خارج بود عذر تقصیر نگارنده را بپذیرید هرچند اقدامات بى معنا و فرسایشى دوستان شما که هر روز نیز عده اى از طرفداران خود را نیز بیزار مى کنند، بعید نیست که ما را هم از حوصله خارج کند. با وجود همه فراز و فرودها، مجادله را درون خانوادگى و جامعه را در مسیر پختگى مى بینم و این بار این مردمند که دولتمردان و سیاسیون را به پختگى و افزودن  هاضمه سیاسى فرا مى خوانند. فراموش نکنیم که اگر خود خانه را از پاى بست ویران نکنیم، بیگانه کارى از پیش نخواهد برد و یادمان نرود که مولایمان امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:«على الانصاف ترسخ الموده».

لینک اصل مطلب

پی دی اف

/ 19 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فلانی . . .

اووواااااه چقدر طولانی گردنم شکست تا اون جاییش که خوندم جالب بود ولی کو گوش شنوا . . . شما که خودت واسه آقای رنجبران می نویسی طولانی بود مختصر و مفید بنوس مام حالشو ببریم

مسلم

دولت ترکیه در اعتراض به کشته شدن بیش از 150 مسلمان چینی توسط دولت چین سفیر این کشور را احضار کرد اما دولت ایران که مدعی مسلمانی است نه تنها در قبال این جنایات سکوت کرد بلکه برای رضایت دولت چین حتی اخبار تظاهرات مسلمانان چین و کشتار آنها توسط دولت چین را پخش نکرد .

روح اله

سلام احوالتان را از علی آقای نوروز می پرسم. آدرس وبلاگت را برایم فرستاد. نوشتن چنین مطلبی از شما بعید بود.من هیچ نسبتی با آقای فاتح ندارم.می شناسمش و دمی هم همکار بودیم.می شود به بند بند نوشته شما انتقاد کرد.از روش استدلالتان از بنیان هایی که درست فرضشان کردی.از نگاه یک جانبه ای که به قضیه داشتی و از آنجایی که جای مردم حرف زدی. یکی از مشکلات جامعه ما فرض کردن یک حقیقت خوب و تلاش برای رسیدن به آن با هر روشی است.همین کاری که شما تقریبا انجام دادی.امیدوارم دیداری حضوری حاصل شود والا اگر حوصله داشتم و داشتی جوابی به این نوشته شما خواهم نوشت. الحق اوسع الاشیاء فی التواصف و اضیقها فی التناصف

بهمن

سکوت ایران در برابر کشتار مسلمانان چین نشان داد که ادعای حمایت از فلسطینی ها تنها یک ژست سیاسی است

مرندی

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه : آنچه در چین اتفاق می افتد نسل کشی مسلمانان است . مرحبا به شرفت مرد ، که باز هم به این مدعیان دروغین حمایت از مسلمین درس دادی

محمدعلی مهران فر (هلند)

کودتای مخملی این شبا که بعضیا عقده ها رُ پیش می کشن کوچه ها هی سطلای سبز رُ به آتیش می کشن پشت بومای گرون، مردم رُ بدخواب می کنن مافیای نفت و کوفت اردو به تجریش می کشن بچه قرتیا رو هی کوک می کنن سنگ بزنن چارتا رُ تو کوچه با "تیش تیشو تیش تیش" می کشن برا مظلوم نمایی تابلو می دن به دستشون توی چنگ گربهه یه بچه گنجیش می کشن دل مردم میسوزه از این همه بی غیرتی اینکه بعضی چه جوری شهر به آتیش می کشن اینکه اینا دینشون یه تیکه کهنه است و با پا هرچی رُ از هرزگی پس می زنن، پیش می کشن دختر پسر، تو هم تو هم، می رقصن و حال می کنن گیس و تنبون همو مث سگ و درویش می کشن فهمشون از انقلاب جر زدن و جر دادنِ که گمون این داغی اَم از تب کیشمیش می کشن اگه رو بشون بدی میگن بهشتی اَم با ماس اگه جرئت بکنن امامَم بی ریش می کشن می گن آزادی ولی دنبال کشف عورتن رک بگم کشور رُ کلّن به اه و جیش می کشن مسجد میبندن و کاواره رُ وا می کنن رو دیوارا زنا رُ به شکل غربیش می کشن می گن آزادی ولی نه واسهء مذهبیا شهدا رَم بتونن به چوب تفتیش می کشن این میون صد البته اصل کاری اونائیئَن که یه لم

اعضاي حزب آقاي موسوي 1) جين شارپ (تئوريسين نافرمانيهاي مدني ) 2) باراك اوباما ( رييس جمهور آمريكا ) 3) گوردون براون ( نخست وزير انگليس ) 4) مسعود رجوي (رهبر سازمان مجاهدين خلق ) 5) انجلا مركل (صدر اعظم آلمان ) 6) محسن سازگارا (مدیر مركز تحقیقات ایران معاصر در واشنگتن كه به طور مستقیم تحت نظر CIA اداره می شود ) 7) عزت الله سحابي (از رهبران نیروهای ملی مذهبی ) 8) يحيي كيان تاجبخش (جامعه‌شناس داراي تابعيت آمريكا ‌و نماينده مخفي بنياد آمريكايي سوروس در ایران ) 9) يورگن هابرماس آلماني ( نظريه پرداز نافرماني مدني ) 10) پيتر آكرمن ( بنيانگذار " مركز بين‌المللي مبارزات بدون خشونت " در واشنگتن كه در سال 2005، دو كارگاه فوق محرمانه را در دبي براي فعالين ايراني برگزار كرد.) 11) سدجا پپويچ ( بنيانگذار مقاومت دانشجويي صربستان، راهنماي گروه‌هاي مخالف ايراني براي استفاده از روش‌هاي " كم خطر " ) 12) رضا پهلوي ( فرزند شاه سابق ) 13) حييم سابان ( موسس مركز سابان و ميلياردر صهيونيست ) 14) جان كين ( نظريه پرداز سرويس اطلاعات خارجي انگليس، MI6) 15) خانبابا تهراني (عضو گروهك تروريستي منافق

اعضاي حزب در سايه آقاي موسوي 1) اكبر هاشمي رفسنجاني 2) محسن رضايي 3) محمد خاتمي 4) مهدي كروبي 5) فائزه هاشمي رفسنجاني 6) محسن هاشمي رفسنجاني 7) سعید حجاریان 8) مهدي هاشمي رفسنجاني 9) ياسر هاشمي رفسنجاني 10) شيرين عبادي 11) محمد علی ابطحی

علی

آقای پرزیدنت ممنون ارز اینکه فرمودید با رفتارهای پلیسی مخالفید. ممنون از صبر شما در برابر وزیر اطلاعاتتان به دلیل این نافرمانی. ممنون از اینکه در یک ماه حرف خود را چند بار عوض می کنید و بر خلاف روزهای قبل از اتخابات از کارهای انجام شده در سی سال اخیر خصوصا در فعالیتهای عمرانی سخن می گویید. ممنون از این همه تشخیص به موقع شرایط زمان و مکان. ممنون از اینکه برای دوستانتان راههای ترقی یک شبه را باز می کنید. ممنون از اینکه تا چها سال دیگر تحمل می کنید و حرف از مفاسد اقتصادی نمی زنید. ممنون از اوضاع سازمان تربیت بدنی. ممنون از اوضاع سازمان محیط زیست. ممنون از حضور ایجاد کننده شادی در دولتتان آقای مشایی. راستی ممنون از لبخندهایتان حتی در برابر جنایات اخیر در چین.

تینا

جمع اضدادند خوانندگانت قصری جون... جواب این دوستانمون رو بده دیگه بابا.... راستی ببین تو این عقاید مختلف کسی به دردت نمی خوره؟[شوخی][شوخی]