فرآیند پیچیده ارتباطات راهبردی

در سوی دیگر مدیران استراتژیک با روندها، مقولات، استراتژی‌ها و ساختار سازمانی سروکار دارند. مثلاً این پرسش که سازمان رسانه ای در طول چند سال آینده با چه معضلاتی روبه‌رو خواهد شد؟ و چگونه باید با این مسائل برخورد کرد؟ شیوة آمادگی سازمان رسانه ای برای رویارویی با بحران ها چگونه باید باشد؟ استراتژی‌های سازمان در مورد حضور در عرصة فناوری های نوظهور باید چگونه باشد؟ پاسخ به این پرسش ها مهمترین اولویت مدیران استراتژیک رسانه هاست.

نکته قابل تامل دیگر در خصوص فعالان رسانه ای این است که عمده فعالیت آنها تلفیقی از وظایف کارشناسی و مدیریتی است. البته توازن بین این دو نقش در حال تغییر است. محیط امروز ـ و از آن مهمتر محیط فردا ـ ایجاب می‌کند که مهارتهای مدیریتی-ارتباطاتی در رسانه ها گسترده‌تر شود.

انجام وظیفه مدیریت استراتژیک ارتباطات در یک سازمان رسانه ای مشابه بسیاری از سازمان های دیگر، مستلزم کسب چهار مهارت است: (1) درک مناسب از تحقیق و برنامه‌ریزی (2) آگاهی از نحوة انتخابهای راهبردی (3) قابلیت انتخاب از میان طیف وسیعی از گزینه‌های تاکتیکی و (4) تکمیل فرآیند از طریق ارزیابی اثربخشی برنامه‌.

لذا یکی از  ایده‌های اساسی مورد توجه مدیران رسانه ای باید توجه به این مهم باشد که رسانه ها "راهبردی‌تر" و "علمی‌تر" از گذشده شده‌اند و همین نگرش استراتژیک است که تفاوت میان یک متخصص اثربخش رسانه ای  را با فردی که در قالب های متسلب کهنه ادامه کار می دهد، آشکار می‌سازد.

این الگو مستلزم برنامه‌ریزی و اتخاذ تصمیمات استراتژیک است. مسیری که البته باید بر مبنای استدلال منطقی و آگاهانه مبتنی بر مبانی علم ارتباطات و نیز جنبه‌های متنوع درگیر با رسانه ها استوار  باشد نه بر اساس غریزه و شهود و سلیقه شخصی مدیران رسانه ای .

ارائة یک رویکرد گام به گام، فرآیند پیچیده و مسنجم ارتباطات راهبردی را قابل فهم می سازد و این اولین قدمی است که به نظر می رسد باید مدیران رسانه ای آن را تجربه و اجرا کنند. تنها در صورت بهره جویی از این فرآیند است که می توان یک مدیر رسانه ای را، اثربخش و پویا خواند.

+++

لینک:

عصر ایران

پایگاه اطلاع رسانی دولت

مدیریت رسانه

مرکز پژوهش همشهری

گرداب

افتانا

الف

خبرآنلاین

وطن امروز

فردا

پانا

کارگر نیوز

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یاسر

سلام بسیار خوب بود. منتها به نظر میاد حالت یه نظریه پرداز رو پیدا کردی. اگر در قالب تحقیقی و پانوشت دار می نوشتی اون دوستمون افاضه نمی کرد که کپی کاریه

سفیر

سلام. با "به خواب ادامه بده" در مورد میانمار بروزم. حتما منتظر نظر شما می مونم.

خواجه جعفری

سلام اعتقاد دارم مدیریت رسانه، از بسیاری جهات، گونه ای خاص از مدیریت است. یکی از همین خواص، عدم امکان تفکیک آن به مدیریت تاکتیکی صرف و مدیریت راهبردی و استراتژیک صرف است. نظر شخصی ام (بدون آنکه دغدغه یافتن پشتوانه علمی برایش باشم!) این است که رسانه به لحاظ محیط متنوع و متغیر سازمانی، که هر لحظه اش با لحظه پیشین کاملاً متفاوت است (به دلیل تعداد و تنوع و ویژگیهای همان محیطش) و این تفاوت در اغلب موارد قابل پیش بینی نیست، امکان برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک را جداً مورد تردید قرار می دهد. از طرف دیگر سازمان رسانه ای باید به گونه ای منعطف باشد، که با هر تغییری تاکتیکی اتخاذ نماید تا به بهترین شکل نسبت به تغییر آنی به وجود آمده واکنش نشان دهد. از این رو، تنها استراتژی قابل تعریف در رسانه را استراتژی انعطاف در مقابل تغییرات محیطی غیر قابل پیش بینی می دانم. به عبارت دیگر، بر خلاف آنچه در تعاریف آمده که مدیریت استراتژیک نگرشی بلند مدت دارد، استراتژی در رسانه خلق الساعه است. البته همه اینها نظر شخصی است! ممنون

saeid

سلام . وبلاگ قبلیم رو بکلی حذف کردن بعضی ها آخه حرفای خوب داشت . به کوری چشمشون وبلاگ جدیدم رو با چند تا مطلب جدید افتتاج کردم .

کرمی موفق

سلام اگر مایلید در طرح ختم14000 صلوات به نیت سلامتی بیماران شرکت کنید لطفا به وبلاگ من بیاید و تعداد صلواتی رو که می تونید متحمل شید رو به اطلاع من برسونید ممنون tkm5.blogfa.com

ولایت رهبری

بسم رب الزهرا(س) سلام: بامطلبی به عنوان آسمانی ها از دریچه ی دوربین قسمت هشتم بروزم. منتظر حضور گرمتون در محفل بسیجیان و رهروان شهدا هستیم. مارو در این ماه گرامی از یاد نبرین. التماس دعا یازهرا(س)

گلزار

آغاز سال تحصیلی بر شما هم مبارک باد در حاشیه سفر به جزیره لاوان جزیره ای مرجانی متعلق به دوره چهارم زمین شناسی [گل]

حجتی

با سلام با توجه به علاقه و تخصص شما مایلم برای فصلنامه بازتاب اندیشه که یک نشریه راهبردی است و از محصولات مرکز پژوهشهای صداوسیماست سفارش مقاله بدهم در صورت تمایل به ایمیل من پیام شماره تلفن خود را راسال کنید تا با شما تماس بگیرم.

davood

کلیپ زیبا از شبکه نصر در خصوص بیانات مقام معظم رهبری درباره سردمداران آمریکا و اهانت صورت گرفته به پیامبر اعظم http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=6&lid=7068