سید محمد خاتمی پس از بازدید از پایگاه اینترنتی تبیان در پاسخ به سوال یکی از کاربران این پایگاه که پرسید ایا در انتخابات اینده ریاست جمهوری در هشت سال اینده شرکت می کند یا خیر؟گفت..صریحا می گویم حتما شرکت نمی کنم.

این خبر هنوز در ارشیو بسیاری از خبرگزاری ها موجود است به تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۸۴ یعنی حدود یک ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری نهم /اقای رییس جمهور سابق در ادامه پاسخ به  این سوال می گوید..معتقدم نیروهای جوان و خوبی هستند که می توانند در این عرصه فعال باشند .

اقای خاتمی درپاسخ به سئوال دیگری مبنی براینکه موانع پیش روی تحقق اهداف خودرا در این هشت سال ریاست جمهوریتان بیان کنید می گوید..یکی از این موانع تلقی های غلط از اصلاحات و ایجاد سو تفاهم در جامعه بود که سبب ایجاد مشکلات برای من شد.

خاتمی اردیبهشت ۸۴ می افزاید..دومین مانع دیدگاههای تنگ نظرانه ای بود که نمی توانست تحول را بپذیرد و یا شاید با انگیزه خوب یا بد نخواست به انچه می خواستیم صددرصد برسیم.

سید خوش پوش دقیقا هشت روز پیش از این هم در پاسخ به سوالی در خصوص حضور میرحسین موسوی در انتخابات ۸۴ می گوید..وی مشاور عالی من است و با هم جلساتی داریم اما دراین خصوص ((انتخابات )) جلسه ای نداشته ایم.

حالا حدود چهار سال از ان موقع می گذرد و سید محمد خاتمی از صحبت قاطع خود در ان زمان ظاهرا برگشته است البته نزدیکان دلسوز خاتمی می گویند هنوز هم او به حرف چهار سال پیش خود پایبند است اما همان گروهی که او در ۲۸ اردیبهشت ۸۴ انها را نخستین مانع تحقق اهدافش خوانده بود نمی گذارند خاتمی حتی ارامش فکر کردن داشته باشد!چه رسد به اینکه به او اجازه تصمیم گیری درست بدهند..


 در جلسات مختلف به او طعنه می زنند که تو بدنبال عافیت طلبی هستی و نمی خواهی به تکلیفت عمل کنی امار و ارقام نجومی می دهند که با فلان فاصله برنده انتخابات خواهی بود و...

یکی از نزدیکان دلسوز سید محمد می گفت..حتی خود رییس جمهور سابق هم نسبت به برخی از نظر سنجی هایی که به او می دهند تردید می کند و می گوید.. ایا اینها واقعا واقعی است یا اینکه از همان چیزهایی که برای جنگ تبلیغاتی علیه اصولگراها درست کرده اید ؟نکند...

خاتمی که در۲۰ اردیبهشت ۸۴ اصلا به رای اوری میرحسین اعتقادی نداشت  ان حرف را در سفر بندرعباس زد اما بعد از حدود چهار سال چگونه فکر کرده است که سعی می کند میرحسین را به خود گره بزند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان و حتی برخی دلسوزان جریان دوم خرداد خاتمی خود می داند شرایط برایش مساعد نیست و برای همین به سراغ میرحسین رفته است.

او در این چهار سال نیک دریافته است رویکرد مردم با زمان ریاست جمهوری خودش و قبل ازان متفاوت است و ادبیات احمدی نژاد برغم سختی های بسیاری که برخی ها به دلیل ناخرسندی از ان در راه زندگی مردم درست کرده اند برای مردم بسیار شیرین بوده و هست پس باید بدنبال مدلی از احمدی نژاد اما از نوع دوم خردادی ان بود و میرحسین ان است که انها می خواهند اما اینجا مشکلی بوجود امده است که شاید خاتمی فکرش را نمی کرد.

سید محمد اینبار نیز با مانع همان کسانی روبرو شده است که نخستین مانع تحقق اهدافش در هشت سال ریاست جمهوری بودند انها که حلقه ای قدرتمند دور خاتمی درست کرده اند می گویند..میرحسین با ما سازگاری ندارد این حرفها دیگر چیست یا خودت یا هیچ کس!!!

و میرحسین نیز که نمی خواهد خاتمی دوم باشد از همین حالا تکلیفش را روشن کرده است و خطاب به موانع تحقق اهداف خاتمی به صراحت می گوید..خودتان را به من نچسبانید وگرنه به صراحت نسبت به شما اعلام موضع می کنم...

و حدود دو هفته است که خاتمی یک روز می گوید نمی ایم یک روز زیر فشار این افراد دوام نمی اورد و می گوید می ایم شاید ان روزی که می گوید نمی ایم یاد حرف ۲۸ اردیبهشت ۸۴ خود می افتد که در نهایت ارامش ان را بیان کرد نمی دانم..

در نهایت انچه در عرصه انتخابات برای ما رسانه ای ها مهم است حضور گسترده مردم پای صندوقهای رای است و مسلما حضور خاتمی یا میرحسین یا هردوی انها رقابت را داغ تر و حضور را گسترده تر خواهد کرد اما یک سوال هم یکسرده درذهنمان اینجاد می شود ..

چطور است که سید محمد خاتمی می خواهد باردیگر به افرادی که به زعم خودش نخستین مانع تحقق اهداف دوره هشت ساله ریاست جمهوری اش بوده اند دوباره اعتماد کند؟!  

منبع: وبلاگ  اتاق شیشه‌ای یک خبرنگار