مواضع آمريكا پس از انقلاب اسلامي به ويژه در دوران جنگ تحميلي كه مقطع مورد بحث ماست، همگي حكايت از خصومت و تلاش براي جلوگيري از پيروزي ايران در دفاع مقدس بود.
در همين حال روي ديگر سكه اقدامات كاخ سفيد، تلاش براي آزادي گروگان‌هاي آمريكايي در لبنان در ازاي فروش تسليحاتي محدود به ايران بود.

اين‌گونه بود كه رابرت مك فارلين مشاور امنيت ملي كاخ سفيد با چندنفر ديگر عازم تهران شد، اما از اين سفر نه تنها ايالات متحده، طرفي نبست بلكه موجب رسوايي و مفتضح شدن دولتمردان واشنگتن شد.

گزارشي مخلوط از واقعيت و كذب در تاريخ 12 آبان سال 1360 در هفته‌نامه الشراع لبنان چاپ شد كه فضايي خاص و متفاوت را ايجاد كرد.

در گزارش  الشراع ادعا شده بود كه رابرت مك فارلين به همراه چند تن ديگر با پاسپورت‌هاي ايرلندي به همراه يك محموله سلاح وارد تهران شده و با برخي مقامات جمهوري اسلامي ديدار كرده‌اند. همچنين ادعا شده كه كتاب مقدس انجيل كه ريگان آن را امضا كرده بود به همراه يك كيك و كلت به مقامات ايراني به نشان دوستي اهدا شده است.

در اين‌كه چه عواملي موجب افشاي ماجراي سفر اين هيات آمريكايي در نشريه الشراع شده بود، اطلاعات صريح و قابل استنادي انتشار نيافت اما در عين حال تحليل‌هايي وجود داشت.

 براي خواندن متن كامل اينجا كليك كنيد