نویسنده وبلاگ «حجره طلبگی» مطالبي را در مورد رویت هلال ماه و ثبوت اول ماه نوشته و آخرش هم ميگه كه مساله براش حل شده است .

نويسنده حجره طلبگي مطالبي را با تلخیص از کتاب جناب سید مجتبی حسینی به نام احکام روزه جمع آوری کرده و به نقل از اين كتاب مي نويسد :

 علت اختلاف نظر مراجع تقلید در اعلام اول ماه رمضان و عید فطر چیست؟آیا در گذشته نیز این اختلاف بوده است؟

جواب-اختلاف نظر مراجع تقلید در ثبوت اول ماه "امری نیست که تازه به وجود آمده باشد "بلکه در گذشته نیز این مسئله "در نزد ایشان مورد فکر و نظر بوده است .

بعد هم جواب اين موضوع را داده كه:

 1-  اعتبار اتحاد افق(عده ای بر این باورند که اگر هلال ماه در نقطه ای از کره زمین دیده شود _که افق در انجا با جاهای دیگر تفاوت داشته باشد ولی در شب مشترک باشند _اول ماه د رآنجا ثابت می شود .)

در مقابل این نظریه "فقهایی هستند که اتحاد در افق را معتبر می دانند و معتقدند :اگر هلال ماه در شهری دیده شود که افق آن با شهر یا کشور دیگر اختلاف داشته باشد "اول ماه از نظر شرعی برای شهر یا کشور دوم ثابت نمی شود .بدیهی است طبق نظر اول به طور معمول اول ماه یک روز زودتر ثابت می شود.

2- اعتبار حکم حاکم"حجیت حکم حاکم میان فقها نظری مشهور است ولی برخی از انان حکم حاکم را در رویت هلال ماه معتبر نمی دانند.

3-شهادت بینه نزد فقیه گاه مجتهد جامع الشرایط از شهادت کسانی که ماه را دیده اند اطمینان پیدا می کند و بر این اساس ثبوت اول ماه را اعلام می دارد .چه بسا ممکن است به جهت فقدان شرایط برای مجتهد دیگری این اطمینان حاصل نشده باشد.

اما مهمتر از همه اين نكته است كه آقا مجتبي حسيني به آن اشاره مي كند و آن اين است كه حکم حاکم در ثبوت اول ماه چه تاثیری دارد ؟

حکم حاکم بنا بر نظر اکثر فقها بر همه لازم است حتی بر مقلدان دیگر مراجع البته اگر قبل از حکم حاکم از هر کدام از راه های اثبات مثلا اینکه شخص خود هلال را رویت کند اول ماه برایش ثابت نشده باشد و الاهر چند حاکم حکم نکرده باشد باید شخصی که رویت کرده افطار کند.

( نظر حاج آقا مجتبی تهرانی شاگرد معظم امام را هم حتما بخوانید)

( البته این نکته را بگم که من این مطلب رو از تو سایت انتخاب لینک کردم اما تو وبلاگ حجره طلبگی پیداش نکردم!!!)